Állapotüzenet

Locating you...

Hirdetés

713 millió euró a legjobb ötletekre

Az Európai Kutatási Tanács (EKT/ERC) 372 kiváló európai tudóst választott ki konszolidációs támogatásra irányuló második pályázatán. A szakmai pályafutásuk derekán járó tudósok összesen 713 millió euró támogatást kapnak a „Horizont 2020” uniós kutatási és innovációs keretprogram finanszírozásában.

Az Európai Kutatási Tanács (EKT) 372 kiváló európai tudós számára egyenként legföljebb 2,75 millió euró nyújtható. A PhD-fokozat megszerzését követően 7–12 év szakmai tapasztalattal rendelkező kiváló kutatók átlagosan 1,91 millió eurós támogatásban részesülnek, mellyel konszolidálhatják kutatócsoportjukat és továbbfejleszthetik leginnovatívabb ötleteiket.

A pályázat nyertesei a többi között olyan kutatásokon dolgoznak, mint a serdülőkori magatartászavarok okainak elemzése, az autizmus és a diszlexia eddig ismeretlen aspektusainak feltárása, vagy a gravitáció és a sötét univerzum einsteini elméleten túlmutató újraértelmezése.

Carlos Moedas, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos kijelentette: „A díjazottakhoz hasonló minden egyes nagyszabású kezdeményezéssel hozzájárulunk ahhoz, hogy Európa a világ laboratóriuma legyen. A legkiválóbb és legötletesebb kutatóink uniós támogatáshoz jutnak, így Európa is naponta részesülhet a tudásba és humántőkébe történő beruházásokból."

Az EKT elnöke, Jean-Pierre Bourguignon hozzátette: „A konszolidációs támogatásban részesített 372 tudós saját kutatócsoportot alakíthat ki, és megközelítőleg 1500 posztdoktori és PhD-hallgatót vonnak majd be a kutatásokba. Így az Európai Kutatási Tanács ösztönzi a tehetséges kutatók következő generációját is, ami Európa gazdasági növekedésének feltételeként hozzájárulhat az unió versenyképességéhez elengedhetetlen humán erőforrás megteremtéséhez. Örvendetes, hogy a díjazottak között látványosan javult a nők aránya.”

A pályázat által támogatott tudósok 28%-a nő, ami növekvő arányt mutat a 2013-i, előző pályázathoz képest (24%). Az eredményes pályázatok arányát tekintve a nők (15,2%) valamivel nagyobb sikert tudnak felmutatni, mint a férfiak (14,9%). A felhívásra 2528 pályázat érkezett, 15%-át választották ki. A kiválasztott tudósok átlagéletkora 39 év.

EKT-támogatásban bármely nemzetiségű elismert kutató részesülhet, aki Európában tevékenykedik, vagy vállalja, hogy kutatásait áthelyezze Európába. Öt díjazott Magyarországon végzi kutatási projektjét. Egyikük dr. Pál Csaba,a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársa, aki már második alkalommal kap kutatási támogatást: 2007-ben az ígéretes fiatal kutatóknak odaítélt pályaindító EKT-támogatásban részesült. Ezúttal mintegy 1,85 millió euró áll rendelkezésére, melyet kutatócsoportja a gyógyszerekkel szembeni rezisztencia tanulmányozására fordít.

Fertőzés kezelésekor egyes baktériumok ellenállóak lehetnek a felírt gyógyszerrel szemben. Ezzel egyidejűleg előfordulhat, hogy a baktériumok több más gyógyszerrel szemben is kereszt-rezisztenciát alakítanak ki. A további kutatásokat kívánó terület éppen az ellenkező hatás kialakulása: milyen gyakran, és miért fordulhat elő, hogy az egyik orvossággal szembeni rezisztencia más gyógyszerekkel szembeni fokozott érzékenységet okoz. Pál Csaba az EKT kutatástámogatása révén tanulmányozza a gyógyszerekkel szembeni rezisztencia kialakulását, valamint azt, hogy az egyéb gyógyszerkészítményekkel szembeni járulékos érzékenység miként javíthatná a jövőben a rezisztencia kialakulásának enyhítésére irányuló terápiás stratégiákat.

A hazai kutatóbázissal rendelkező további díjazottak:

  • Abért Miklós, Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet – matematikai kutatás
  • Philip Howard, Közép-európai Egyetem – propagandakutatás
  • Tijana Krstić, Közép-európai Egyetem – történelmi kutatás a kora újkori Oszmán Birodalomról
  • Takács Károly, Magyar Tudományos Akadémia, Társadalomtudományi Kutatóközpont – pletykakutatás

Az Európai Kutatási Tanács angol nyelvű sajtóközleménye itt olvasható.

A támogatásban részesülő kutatók listája, országonkénti bontásban

A támogatásban részesülő kutatók
        – fizikai és mérnöki tudományok 
        – élettudományok 
        – társadalmi és humán tudományok

Az Európai Kutatási Tanács weboldala

„Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram

Európai Kutatási Térség

Kategória: 

Hirdetés