Nemzetközi földrajzverseny
4 ország 110 középiskolás csapata jelentkezett a Szegedi Tudományegyetem IV. Jakucs László Nemzetközi Földrajzversenyére. A 2015. március 27-28. közötti vetélkedőt az egyetem világhírű karszt és barlangkutató tudósáról neveztek el.
Negyedik alkalommal rendez a Tisza-parti universitas nemzetközi földrajzverseny. Az előzetes várakozást felülmúlóan a vetélkedőre 4 ország, 110 középiskolás csapata jelentkezett. Az első írásbeli fordulót minden csapat a saját iskolájában írta meg. A szegedi középdöntőbe a legjobb 28 középiskolai csapat jutott be: 2015. március 27-én és 28-án (pénteken délután és szombaton) a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékén összesen 56 diák vetélkedik.
A földrajz tantárgy népszerűsítésén túl az a verseny célja, hogy emlékezzenek a Szegedi Tudományegyetem egykori tanszékvezető professzorára, Jakucs Lászlóra, aki tudományos módszerekkel fedezte fel és kutatta hazánk harmadik leghosszabb barlangját, a több mint 7 kilométer járathosszúságú Béke-barlangot – tudtuk meg a vetélkedő szervezőjétől, Szilassi Pétertől. Az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéke egyetemi docense hozzátette: a verseny célja továbbá, hogy a résztvevők a mindennapi élethez kapcsolódó, izgalmas gyakorlati feladatok révén adjanak számot földrajzi ismereteikről.
A verseny döntőjében a középiskolás diákok a hagyományos tesztfeladatokon túl olyan gyakorlati feladatokat is kapnak, amelyekkel korábban még nem találkoztak, lehetőséget adva ezzel tudásuk alkalmazására, képességeik fejlesztésére. A játékos geoládás (azaz GPS-es „kincskeresés”) versenyen például megismerhetik a GPS használatát, míg a laboratóriumban vizsgálják majd a talajok, vizek minőségét, a kísérletek során alkalmazva a különböző földrajzi törvényszerűségeket.
A versenyen bemutatkozik, és a résztvevők számára különdíjat ajánlott fel az idén 30 éves Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága. Emellett a támogatók (Panoráma Kiadó, az SZTE TTIK Természeti Földrajzi Földtani Tanszékcsoport, a Geolitera Kiadó, és az SZTE Ajándékbolt) révén értékes könyv és tárgynyereményben részesülhetnek a verseny legjobbjai. Különdíjban részesül a legjobb határainkon túli, és szakközépiskolás csapat. Az első helyezett csapat és felkészítő tanáruk pedig részt vehet az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéke által szervezett külföldi tanulmányúton.