Állapotüzenet

Locating you...

Hirdetés

Megjelent a kiemelt természetvédelmi fejlesztéseket támogató felhívás

A Széchenyi 2020 keretében megjelent a „Kiemelt természetvédelmi fejlesztések” című (KEOP-3.1.4/15 kódszámú) kiemelt projekt felhívás.

A konstrukció fő célja egyes védett természeti területek és élőhelyek, valamint védett és közösségi jelentőségű fajok védelme és élőhelyük biztosítása.

A hazai jogszabályok (kiemelten az 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről) és az uniós természetvédelmi irányelvek alapján is hazánk fontos feladata a védett természeti és Natura 2000 területek kedvező természeti állapotának elérése és fenntartása, valamint a védett és közösségi jelentőségű fajok élőhelyeinek megőrzése, fejlesztése.

A védett állat- és növényfajok, életközösségek, élőhelyek, az élőhelyek természetközeli állapotba történő visszaalakításához és újak létrehozásához szükséges tevékenységek számtalan fajtáját ismeri a gyakorlati természetvédelem.

A biológiai sokféleség és komponenseinek védelme a területek rehabilitációján, rekonstrukcióján, fenntartható használatán és kezelésén, az ehhez szükséges eszközrendszer kialakításán keresztül érhető el, összhangban a táj, a természet, a biodiverzitás, és az ökológiai rendszerek védelmével. Ebben fontos szerepe van a helyi jelentőségű természetvédelmi területeknek, melyek gyakran nyújtanak védelmet természetvédelmi szempontból értékes, védett, fokozottan védett, Natura 2000 jelölő fajok számára. A biológiai sokféleség megőrzésében meghatározó szerepe lehet a mesterségesen kialakított élőhelyeknek, a korábban ipari célokra létrehozott hatvani cukorgyári tavak is jó példái lehetnek ennek.

A védett történeti kertek tulajdonképpen speciális élőhelyek, amelyek más szempontból is kiemelkedő értékek, az ember és természet viszonyának élő múzeumai. Történeti kertnek nevezzük a történeti vagy művészeti értékkel bíró, önállóan vagy más műemlékhez kapcsolódóan, illetve a történeti településszerkezet részeként megjelenő kertépítészeti alkotást, zöldfelületet, illetőleg parkot. A konstrukció célja védett történeti kertek (kizárólag helyi vagy országos védettséget élvező), kertépítészeti, kertművészeti és tájökológai értékeinek helyreállítása is.

A történeti kertek az adott térség tájökológiai, domborzati, hidrológiai, botanikai sajátosságaihoz igazodva hoznak létre a diverzitás megőrzését szolgáló értéket. A kisvárdai vár és környezete jelenlegi állapotában nem alkalmas Szabolcs-Szatmár-Bereg megye legértékesebb világi örökségének és a terület természeti értékeinek megőrzésére és bemutatására, emiatt a történeti hitelességgel megvalósított környezetrendezést végre kell hajtani, amivel hozzájárulhatunk a kulturális és természeti értékek megőrzéséhez.

További információ és kiírás: http://palyazat.gov.hu/doc/4429

Kategória: 

Hirdetés