Az Európai Unió Kreatív Európa programja - 2014-2020
Az Európai Unió által jóváhagyott Kreatív Európa program a 2014-2020-as időszakban az eddigi Kultúra, MEDIA és MEDIA Mundus programok összeolvadásával jött létre.
Az európai kultúra, mozi, televíziózás, zene, irodalom, előadóművészet, kulturális örökség és a kapcsolódó területek megnövekedett támogatásban részesülnek az Európai Bizottság új Kreatív Európa programja keretében, amelyet az Európai Parlament 2013. november 19-én, a Tanács pedig 2013. december 5-én jóváhagyott. 1.46 milliárd eurós költségvetéssel az elkövetkező hét évre - amely 9%-kal haladja meg a jelenlegi szintet - a program fellendíti a kulturális és kreatív szektorokat. Az új program magában foglalja az Európai Unió Bizottságának döntése értelmében a 2014-2020-as időszakban az eddigi Kultúra, MEDIA és MEDIA Mundus programokat.
Az új program több mint 250 000 művész/kulturális szakember, 2000 mozi, 800 film és 4500 műfordítás részére biztosít támogatást. A program pénzügyi garancia eszközt is létesít, amely lehetővé teszi a kis kulturális és kreatív vállalkozásoknak, hogy akár 750 millió eurós banki hitelhez jussanak.
Androulla Vassiliou oktatásügyért, a kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős biztos a következőt mondta:
„Ez a beruházás fontos hír az európai filmiparnak, a kultúrának, a művészeteknek és a közönségnek. A Kreatív Európa lehetővé teszi dinamikus kreatív szektorainknak új munkahelyek teremtését és ezáltal még inkább hozzájáruljanak az EU gazdaságához.”
„Tehetséges művészek ezreinek kínál lehetőséget új közönségek megszólítására Európában és azon kívül, miközben a kulturális és nyelvi sokféleséget is előmozdítja. A jelentős támogatás biztosításán kívül, garancia eszközünk fellendíti a finanszírozáshoz való hozzáférést kisvállalkozások százai számára.” – tette hozzá.
Mi a Kreatív Európa?
Európa számára fontos, hogy jobban beruházzon a kulturális és kreatív szektorokba, mert azok jelentősen hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez, foglalkoztatáshoz, innovációhoz és társadalmi kohézióhoz.
A Kreatív Európa Program megvédi és támogatja a kulturális és nyelvi sokszínűséget, valamint növeli a kulturális és kreatív szektorok versenyképességét:
- Segítséget nyújt a kulturális és kreatív szektoroknak megragadni a „digitális kor” és a globalizáció nyújtotta lehetőségeket
- Lehetővé teszi a szektorok számára. Hogy hozzájáruljanak az Európa 2020 céljaihoz a fenntartható növekedés, munkalehetőségek és társadalmi kohézió elérése érdekében
- Új nemzetközi lehetőségeket, piacokat és lehetőségeket nyit a MEDIA és a Kultúra program sikereire építve
- Nagyobb mértékű támogatást folyósít a művészeknek és kulturális szakembereknek képességeik és a határokon átnyúló munka fejlesztésére
- Nagyobb mértékű támogatást folyósít a transznacionális kulturális tevékenységek részére az EU-ban és az EU-n kívül is
- Az EU audiovizuális és kulturális szektorainak különleges igényeire szabott tervek támogatása. Könnyebb hozzáférés a magánfinanszírozáshoz garanciákon keresztül.
- Banki tapasztalat növelése a kulturális és kreatív szektorokban
- Európa versenyképességének növelése a kultúrában és a filmiparban, a kulturális és nyelvi sokszínűség megőrzése mellett
Kultúra alprogram
A Kreatív Európa Kultúra alprogramja támogatja a kulturális és kreatív szervezeteket azzal a céllal, hogy segítse őket a transznacionális működésben és támogassa a kulturális művek határokon átívelő áramlását és a kulturális szereplők mobilitását. Segíti az európai dimenziójú projektek elindítását és a kulturális tartalom megosztását nemzeti és európai határokon át; lehetővé teszi a kulturális és kreatív szereplőknek a nemzetközi munkavállalást, valamint hogy nemzetközivé tegyék karrierjeiket és tevékenységüket az EU-ban és azon kívül. Nemzetközi projekteket, műfordításokat, hálózatokat és platformokat finanszíroz.
Minden tervezet rendelkezik új közönségfejlesztési dimenzióval. A legfőbb újdonság a platformokat támogató új tervezet, melynek célja a feltörekvő tehetségek megismertetése és az európai szintű kulturális programok szervezésének ösztönzése. Az újdonságok között szerepel egy új pénzügyi eszköz létrehozása a kreatív szektor számára.
A Kultúra alprogram prioritásai
A Kultúra alprogram célja a kulturális és kreatív ágazatok kapacitásának megerősítése azok transznacionális és nemzetközi működése és az országok közötti forgalom és mobilitás előmozdítása érdekében.
A rendeletben meghatározott prioritások végrehajtása érdekében a Kultúra alprogram a következő intézkedésekhez nyújt támogatást:
(a) transznacionális együttműködési projektek, amelyek ágazaton belüli vagy ágazatok közötti tevékenységek végrehajtása céljából összefogják a különböző országokból származó kulturális és kreatív szervezeteket;
(b) a különböző országokból származó kulturális és kreatív szervezetek európai hálózatainak tevékenységei;
(c) az újonnan megjelenő tehetségek fejlesztését támogató, valamint az alkotások forgalmát és a kulturális és kreatív szereplők nemzetek közötti mobilitását ösztönző, Európa iránt elkötelezett szervezetek kulturális és kreatív ágazatokra kiterjedő és hosszan tartó hatást előidéző tevékenységei - platform;
(d) műfordítások támogatása és a lefordított anyagok népszerűsítése