Széchenyi 2020
2014. január 1-jével új uniós költségvetési időszak indult, ezzel egy időben új fejezet kezdődött Magyarországon az uniós források pályáztatása, kifizetése és felhasználása terén.
"Az Új Széchenyi Terv sikereinek folytatásaként a következő 7 évben az elmúlt költségvetési ciklus jó gyakorlatait megőrizve, de az esetleges hibákat kiküszöbölve még hatékonyabb pályázati rendszer jön létre, melynek következményeként felpörögnek a fejlesztések. A korábbi időszakhoz hasonló intenzitással kívánja a kormány lehívni, de még nagyobb hatékonysággal felhasználni a 2014-2020-as időszakban is az ország számára rendelkezésre álló keretösszeget." írja a szechenyi2020.hu köszöntője.
A Kormány februárban fogja beadni az Európai Bizottságnak az új időszakra szóló partnerségi megállapodást, majd márciusban az operatív programot. Az már most biztos, hogy az új rendszer egyszerűbb lesz, mint a régi. Teljesen megszünik az papíralapú ügyintézés és bevezetésre kerül a FAIR rendszer (Fejlesztéspolitikai Adatbázis és Információs Rendszer). Az új programhoz friss arculat is készült, amely sokkal modernebb és letisztultabbnak tűnik első látásra. Kíváncsian várjuk a hozzá tartozó az arculati kézikönyvet. Az új szlogen pedig: "Befektetés a jövőbe". Közcélű fejlesztéseknél nem kell majd pályázni, tehát a korházak és az iskolák mentesülnek a verseny alól. A pályázók számára elérhető lesz az ingyenes állami pályázatíró szolgáltatás is, viszont a külső pályázatírók költsége nem lesz elszámolható a pályázat terhére. A kifizetési folyamat is gyorsítsra kerül a gördülő finanszírozás bevezetésével.
Az első pályázatok Június végén várhatóak.
További részletek hallhatóak Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára a Joint Venture Szövetség (JVSZ) "Fókuszban a gazdaságfejlesztés: EU 2014-2020" című előadásárol készült videóban.