Nekem nem mindegy
Nekünk nem mindegy, hogy mit gondolsz a világról, magadról, a kortársaidról, arról, ami bánt és amin változtatni szeretnél. Hiszünk abban, hogy változás csak úgy érhető el, és attól lesz jobb ez a hely, ahol élünk, ha teszünk érte. Fogalmazd meg, állj ki és mondd el, hogy neked mi nem mindegy!
Erre a gondolatra épül a Nekem nem mindegy kampánya, melynek a Dél-alföldi nyitórendezvényére 2014. december 4. került sor a Szegedi Vedres István Szolgáltatási Szakképző Iskola dísztermében. A megnyitón fellépett Grecsó Krisztián író, a régió mentora, Horváth Kristóf (aka Színész Bob), a program slam-mentora, Mészáros Péter, a szegedi slam-mentor, és elhangzottak a program keretében rendezett első verseny nyertes művei is.
A Nekem nem mindegy programsorozat (NNM) a Norvég Civil Támogatási Alap jóvoltából megvalósuló országos közösségi és irodalmi kampány, melynek fő célkitűzése a társadalmi együttéléshez szükséges, alapvető demokratikus értékek megerősítése és megszilárdítása a középiskolás, 14-20 éves korosztályban.
A program tizenhat hónapja alatt három régióból – Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország –, régiónként minimum hét iskolát szólítunk meg, amelyek diákjaitól négy, a társadalmat érintő és foglalkoztató kérdéskör (szólásszabadság, erőszak, rasszizmus, elvándorlás) mentén várunk problémafelvető és -feltáró alkotásokat.
A programban részt vevő diákok munkáját egy-egy, az adott régióból származó vagy jelenleg ott élő kortárs magyar író – Grecsó Krisztián, Keresztesi József, Rácz Zsuzsa – segíti. Ők az NNM mentorai, akik kötődnek régiójuk történetéhez és elhivatott tehetséggondozók. Tanácsaikkal, írásaikkal, történeteikkel segítik és orientálják a fiatalokat, részt vesznek az NNM-eseményeken, valamint rendhagyó irodalomórákon személyesen, a program weboldalán pedig virtuálisan nyomon követik és értékelik a legjobb alkotásokat.
A Nekem nem mindegy másik fontos alappillére a magyar slamközösségek és slammerek elhivatott, mentori munkája, amely a társadalmi kérdésekkel vállaltan foglalkozó slam poetry műfaját hivatott megismertetni a fiatalokkal. A program vezetője Horváth Kristóf - Színész Bob, országos slambajnok, aki az NNM mentoraként számos slamtalálkozón, iskolai rendezvényen, rendhagyó irodalomórán dolgozza fel a négy témát az ifjú slammerekkel közösen.
Mi az a slam poetry?
A Slam Poetry a múlt század nyolcvanas éveinek közepén jelent meg, mint önálló előadói műfaj, a Spoken Word versengő formájaként, Marc Kelly Smith („Slampapi”) kezdeményezésére. Ez egy modern költészeti stílus, amely csakis szóban és leginkább élőben hatásos.
Nem versfelolvasás, mert első hallásra is érthető a szöveg és többnyire fejből mondják, színpadi elemekkel tarkítva. Nem színházi előadás, mert nincs előzetes forgatókönyv, bárki felmehet a színpadra. Nem rap, mert nincs alatta zene és nem is szükséges a kötött ütemes lüktetés.
Kicsit mégis rap, mert az utca nyelvén szól, aktuális témákról, hétköznapi emberektől, hétköznapi embereknek. Kicsit mégis színház, mert az egyes versek előre megtervezettek, begyakoroltak és az előadók a szavakon kívül egész testüket is bevethetik. Kicsit mégis vers, mert többnyire van benne rím, hasonlat, metafora és egyéb költészeti elemek.
Ez egy kötetlen stílus, amiben az egyetlen szabály, hogy a slammernek három perce van a színpadon a szavalásra, hogy érveljen, meggyőzzön, megnevettessen, szórakoztasson, elgondolkodtasson és sikert arasson!