Kerüljük a cukros üdítőket!
Szakemberek kimutatták, hogy a cukros, szénsavas üdítőitalok fogyasztása már egy hónap alatt olyan tartós változást idéz elő a szervezetben, aminek hatására jóval nehezebb a fogyás. Vagyis az üdítőitalok nem csupán hizlalnak, de még a kalóriaégetés folyamatát is lelassítják.
A cukros üdítők hatására az izmok a zsír ellenében inkább a cukrot részesítik előnyben a kalóriaégetés során, aminek hatására nehezebben olvadnak le a kilók. Ráadásul ez a hatás hosszú távon fennmarad, ami által megnő a vér glükóz-szintje és cukorbetegség is kialakulhat.
Már napi egy doboz cukros üdítő akár ötödével (22%) is megnövelheti a cukorbetegség rizikóját, összehasonlítva havi egy doboz üdítő elfogyasztásával, állítják európai kutatók. A brit, német, dán, olasz, spanyol, svéd, francia és holland részvételű nemzetközi kutatás során összesen 350 ezer résztvevő egészségügyi adatait elemezték, és megállapították, hogy akár már napi egy doboz cukros üdítő is ártalmas lehet, de minden további elfogyasztott üdítő tovább növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának valószínűségét.
Az elhízás természetesen függ attól, hogy az adott személy sportos életmódot folytat-e. A fiatalokkal végzett felmérésekből az derült ki, hogy a több üdítőitalt fogyasztók általában kevesebb fizikai aktivitásban vesznek részt (például nem járnak tesi órára, külön edzésről nem is beszélve), több ülő tevékenységet végeznek, tehát általában kevésbé foglalkoztatja őket az egészség és az elhízás problémája. A cukros, szénsavas üdítők nem csak kalóriákat, hanem „válogatott” adalékanyagokat is tartalmaznak: színezékeket és tartósítószereket, cukor helyett mesterséges édesítőket, koffeint és foszforsavat.
A sajtócikk „Az L-IT Szentkorona Akadémia Club komplex egészségfejlesztő programja a Csongrád megyei U7-U13 korosztály számára” című pályázat (Projektazonosító: TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-0891) „Az egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly (táplálkozás és testmozgás egyensúlya) megtartása, és/vagy visszaállítása érdekében kidolgozott programok megvalósítása, melyek eredményesen befolyásolják többek között a megfelelő folyadékfogyasztást, a túlzott só-és energia bevitel csökkentését” témakörében került megjelentetésre.