„Jogos” kérdések – etikus válaszok
A hallgatóközpontú képzésért oktatási innovációs műhely soron következő találkozóját 2017. április 11-én, kedden 14 órától tartják a SZTE JGYPK Felnőttképzési Intézetében (Szilléri sgt. 12.) A találkozón azokról a jogi problémákról lesz szó, amelyekkel a felsőoktatásban mindannyian szembesülünk, akár szakdolgozatok témavezetőjeként, vagy opponenseként, akár tananyagok, segédanyagok, tanulmányok írójaként.
A cím kettős értelmezést rejt magában: egyrészt azokat a jogi és etikai kérdéseket tartalmazza, amelyek a felsőoktatásban, elsősorban a szakdolgozatok készítésekor, illetve azok témavezetése és a bírálata során felmerülhetnek, másrészt ezek tényleges jogi vonzatait járja körül. Ugyanakkor mindez etikai kérdéseket is felvet, hiszen bizonyos esetekben nagyon keskeny az a határvonal, amikor még jogilag elfogadható, de etikailag vitatható egy-egy helyzet. A találkozó alkalmával külső szakértők segítségével tárgyaljuk a képzésekhez kapcsolódó legfontosabb személyiségi és szerzői jogi, valamint etikai problémákat. A szerzői jogi kérdések, plágium és bérírás gyanújának kezelése mellett szó lesz az oktatók által kiadott tananyagok, segédanyagok szerzői jogi védelmének kérdéséről is. Ezen kívül az IKT eszközök oktatásban, számonkérésben történő használata nyomán felvetődő egyéb jogi és technikai kérdések is terítékre kerülnek, mint például az előadások kép- és hangrögzítése, a plágium kérdése, a plágiumkeresés gyakorlata.
A találkozó keretében két előadást, illetve gyakorlati bemutatót hallhatnak, láthatnak a résztvevők:
- Jogi esetek – a mit és hogyan tehetünk a felsőoktatásban kérdés személyiségi, szerzői és felsőoktatási jogi válaszai
Dr. Görög Márta egyetemi tanár, intézetvezető – SZTE ÁJTK Civilisztikai Tudományok Intézete
Az előadást követően a felmerülő kérdésekre is választ kaphatunk. - Plágiumkeresők – plágiumkeresés. Ismertető és gyakorlati bemutató
Molnár Tamás informatikus könyvtáros SZTE Klebelsberg Könyvtár Tartalomszolgáltatási Osztály