Az innovációs klaszterek elismerése
Tizennégy klaszter nyert az Új Széchenyi-terv akkreditált innovációs klaszter pályázaton – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a címet átadó rendezvényen. Kiemelte: 495 vállalkozás vesz részt ezekben a klaszterekben, köztük 435 kis- és középvállalkozás, több mint 58 ezer embert foglalkoztatnak és árbevételük megközelíti a 2500 milliárd forintot.
A most oklevelet átvevő klaszterekkel együtt az akkreditált klaszterek száma 32-re emelkedett, amelyek 1029 vállalkozás napi működését hangolják össze. A tagvállalatok termékei és szolgáltatásai nemcsak belföldön, hanem a külpiacokon is sikeresek, hiszen árbevételük több mint fele exportból származik.
Varga szerint a klaszter vállalati versenyelőnyöket erősítő üzleti szerveződés, amelynek jelentősége egyre jobban felértékelődik, mivel már nem egyes vállalatok, hanem globális értékláncok, stratégiai szövetségek és együttműködő vállalatcsoportok versenyeznek egymással – mutatott rá. A kelet-közép-európai országok közül egyedül Magyarországon működik klaszterminősítési rendszer.
Milliárdos keret
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) kerete az Európai Unió új pénzügyi ciklusában, azaz 2014–2020 között több mint kétezer-hétszázmilliárd forint lesz, és ebből idén közel hetven pályázati konstrukcióban mintegy nyolcszázharmincmilliárd forint összegben nyílnak meg támogatási lehetőségek – többek között ezt jelentette be Rákossy Balázs. A Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkárának jelzése szerint ebből a keretből az első klaszterpályázat idén az év közepén jelenik meg mintegy kétmilliárd forintos keretösszeggel. A tegnap oklevelet kapott klaszterek tagvállalatainak a Gazdaságfejlesztési Operatív Programból (GOP) 735 projektje valósult meg, a fejlesztések teljes költségvetése meghaladja a 193 milliárd forintot, támogatástartalmuk mintegy kilencvenmilliárd forint.